صنایع دستی
نقاشی
قالیبافی
کاشی کاری
خوشنویسی
خاتم سازی
قلمزنی
مینا کاری
منبت کاری
سفالگری
مسگری
Free Web Counter
 
‏سرستون‏ هاى كاخ ساسانى اصفهان:

از آثار دوره ساسانى در اصفهان، دو سر ستون به دست آمده كه هر دو داراى نقوش برجسته مى‏باشد. محل پیدایش و تاریخ كشف این دو سر ستون نامعلوم است. یكى از آنها كه داراى شكستگى، در كاخ چهلستون و دیگرى در موزه ایران باستان نگهدارى مى‏شود. سرستون موجود در موزه ایران باستان در تهران به شرح زیر معرفى شده است: یكى از دو سرستون سنگى اصفهان، نظیر سرستون‏هاى بیستون، متعلق به اواخر زمان ساسانى كه در هفت حوض عمارت تیمورى اصفهان به دست آمده است.

صاحب كتابهاى آثار ملى اصفهان، تاریخ پیدایش این اثر را، سال 1330 خورشیدى و محل كشف آن را تالا تیمورى ذكر مى‏كند.

مستر هرتسفلد، در كنفرانس خود در سالن معارف، در اردیبهشت 1306 شمسى، از این دو سر ستون اسم برده كه در هشتاد سال قبل در اصفهان وجود داشته و حلیه اثرى از آنها نیست. این دو ستون در مقابل درب خورشید ( در حرامسرا ) سال گذشته 1306، از زیر خاك و آوار میدان بیرون آمد و به نظر مى‏رسد كه اصل آنها متعلق به عمارت سلطنتى شهر جى بوده است كه آنجا منتقل شده.

نوشته‏هاى بالا، بخصوص نوشته جناب در مورد مذكور مبهم و تاریك است. معلوم نیست آیا خود او ناظر این ماجرا بوده و یا از كسى شنیده است. بنابراین بر اساس نوشته‏هاى شاردن، ممكن است او حدس زده باشد كه این ستون‏ها، باید در میدان نقش جهان پیدا شده باشد. جناب مى ‏نویسد : این دو سر ستون سنگى، با نقش او رمزدا و غیره، حالیه جلو عمارت تیمورى در چهار حوض مى ‏باشد

هرتسفلد، خود این دو سر ستون را ندید و بر اساس گراوورى كه در كتاب فلاندن و كست دیده از آن یاد كرده است. معلوم نیست كه در چه زمانى، این دو سر ستون ناپدید شده و یا دوباره به دلایلى زیر آوار رفته‏اند. شاردن در سفرنامه خود از دو سر ستون كه از تخت جمشید آورده و مقابل سردرحرمسرا قرار داده‏اند یاد مى‏كند. از همینجا این تفكر سرچشمه گرفته كه سر ستون‏هاى مذكور همانهایى هستند كه شاردن از آن‏ها نام برده است. این امر از شاردن بعید مى‏نماید. او كه تخت جمشید را از نزدیك دیده و از آن تصاویرى تهیه كرده بود، چگونه ممكن بود سر ستون ساسانى را از سرستون هخامنشى تخت جمشید تشخیص نداده باشد؟ بنابراین كشف این دو سر ستون در مقابل تالار تیمورى اگر در همان محل پیدا شده باشد غیر از سرستون‏هاى هخامنشى مورد نظر شاردن است. بنابراین جایگاه پیدا شدن سرستون‏ ها و زمان كشف آنها روشن نیست.

به طور یقین، این سر ستون‏ها مربوط به اصفهان و حوالى میدان نقش جهان است. زیرا شكستگى دو سر ستون و نقش‏هاى زایل شده آنها، ارزش آن را نداشت كه از نقطه‏اى دور دست همچون كرمانشاه به این محل انتقال داده شده باشد.
 

Google

آثار باستانی
بناها:
میدان امام
مسجد امام(مسجد شاه)
مسجد شیخ لطف الله
کلیسای وانگ
عمارت عالی قاپور
کاخ هشت بهشت
کاخ چهل ستون
مدرسه چهارباغ
منارجنبان
گردشگاه چهار باغ
آتیشگاه
تخت فولاد
سر ستون کاخ ساسانی
محله جلفا و
کلیساهای آن
تالار تیموری
تالار اشرف
پل ها:
خواجو
سی و سه(اللهوردی خان)
مارنان
شهرستان
جویی
سایر پلها
منارها
چهارسوق ها
بازارها
Powered by: MehrinGroup
استفاده ار مطالب این سایت کاملا آزاد است.
Copyright 2004